נקודות תורפה

נקודות תורפה הן נקודות פגיעות בגוף. אשר בהן ע”י שימוש בכוח מינימאלי אפשר לעשות מניפולציות לגוף ביתר קלות. למרות שלא תמיד אנו חושבים על זה הגוף האנושי על אף היותו שברירי מוגן בחליפת שרירים ועצמות שמיועדים למנוע ממכות לחדור לאיברים הפנימיים שלנו ולגרום לנו נזק בלתי הפיך.  

מכה חזקה אבל לא מכוונת עלולה במידה והיא פוגעת באזור עמיד (לדוגמא: הקדימה של המצח, כתף וכדומה)  לגרום נזק אך פחות מהנזק שייגרם ממכה חלשה בהרבה שפוגעת באזור רגיש.

כל אומנויות הלחימה על סוגיהן משתמשות במידה זו או אחרת באזורים העמידים יותר על מנת להגן ונעזרת באזורים הרגישים יותר אצל היריב על מנת לגרום נזק מרבי.

נקודות תורפה הן נקודות ספציפיות יותר שבהן חלק מאומנויות הלחימה משתמשות על מנת להשיג מניפולציות שונות על גוף היריב. נקודות תורפה הן נקודות ספציפיות שבהן ניתן ע”י לחיצה מכה דקירה וכדומה להשפיע באופן מרבי על היריב למטרות שונות כגון: גרימת כאב, הלם, שיתוק, שבירה של עצמות, אובדן הכרה ועוד…

השימוש בנקודות תורפה משתנה לפי אומנות הלחימה (והפילוסופיה שלה) אומנויות לחימה שמשתמשות בבריחים יכולים להשתמש בנקודות תורפה שיקלו עליהם את השימוש במנופים על מנת להגיע לבריחים ולרתק את היריב. אומנויות לחימה שעוסקות בהגנה עצמית הרבה פעמים ישתמשו במכות לאשכים על מנת לנטרל את היריב (דבר שאסור בקרבות זירה).

בכל אזור בגוף יש נקודות תורפה אשר מאפשרות מניפולציות על הגוף וגורמות לתוצאות שונות. לא כל נקודות התורפה שוות במידת היעלות והנזק שהן עושות. חלקן אף גורמות לנזק בלתי הפיך ועלולות אף להרוג. לא כל נקודות התורפה נגישות בידיים חשופות ולא כל נקודות התורפה יעילות במבני גוף שונים של היריב.

בקונג פו יש שימוש רב בנקודות תורפה על מנת לנטרל את היריב במהירות המכסימלית. נקודות התורפה נלמדות בהדרגתיות. וחלק גדול מהזמן מיועד ללימודן ותרגול על איך להגיע אליהן. אמני לחימה שמתמקדים בשימוש בנקודות תורפה נוטים למקד את האימונים שלהם בדיוק ובריכוז במצבים שונים, בקונג פו לדוגמא: נהוג לשלב גם מדיטציות, סיבולת, התמודדות מול יריב בתרגול של נקודות תורפה.

מקור נקודות התורפה בקונג פו הוא ככל הנראה מהידע של הסינים העתיקים במעגלי האנרגיה, ברפואה סינית וניסיון בלחימה  שהצטבר במאות שנים שהם עוסקים בלחימה. יש קשר גדול בין אומנויות הריפוי הסיני ובין נקודות התורפה שמשמשות ללחימה.

מספר דוגמאות:

אשכים: נקודה פגיעה מאוד שיכולה לנטרל את היריב ועלולה אף לגרום נזק בלתי הפיך.

עיניים: אפילו גרגר חול שנכנס לעין יכול להשפיע מאוד על הפעילות.

מרפק: במרפק יש נקודת תורפה שעוזרת לנו לעשות בריח על היד 

עוד על:

נקודות תורפה

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s